Parakstīties jaunumiem pa e-pastu!
Piekrītu tam, ka mani personīgie dati tiks ievākti, apstrādāti un glābāti www.gestalt.lv mājaslapas sistēmā.

''Mēs visi sapņojam. Mēs nesaprotam savus sapņus, bet tai pat laikā mēs rīkojamies tā, it kā nekas dīvains guļot nebūtu noticis – dīvains, vismaz salīdzinot ar loģisko, mērķtiecīgo nomoda prātu.'' Ēriks FrommsFrederiks Solomons Perlzs [1893-1914]

Frederiks Solomons PerlzsFrederiks Solomons Perlzs piedzima 1893. gadā 8.jūlijā. Viņš bija trešais bērns un vienīgais dēls Berlīnes ebreju ģimenē. Tēvs tirgoja vīnu, māte rūpējās par ģimenes izglītību un kultūru. Grūti gāja ar attiecību veidošanu ar tēvu. Frics bija apdāvināts skolnieks, bet dzīvoja nemitīgu problēmu atmosfērā. Smagās antisemītiskās vides dēļ tēvs bija spiests izņemt dēlu no skolas. Bērnības atmiņas atstāja rūgtu neirotisku nospiedumu Perlza dvēselē.

 

*1893. Piedzimšana. Vieta: Berlīne. Māte mīloša ambicioza sieviete, kura mīl mākslu un ienīst tēvu. Tēvs ienīst māti, mīl sievietes; tēlo masonu grandmeistaru. Liela auguma, jautrs vīrietis. Sabiedrībā abi vecāki izturas draudzīgi. Apjukums.

*1903. Spējīgs zēns mācās sākumskolā; vienmēr labākais pat bez mājas darbiem. Testēts vidusskolai; nekad nav dzirdējis par frakcijām. Satriekts. Izkrišanas šoks. Apjukums.

*1910. Ģimnāzija nemīloši, rupji skolotāji. Spējas ir zaudētas, ienīstu skolu. Masturbēšanas konflikts; nevaru apgūt aizliegto seksu. Psihiatrs izraksta bromīdus un vingrinājumus. Neuzticos viņam. Palīgs nepalīdz. Apjukums.

Viņš mācījās mākslas skolā. Viņš rakstīja, zīmēja, sacerēja un apgrozījās Berlīnes aristokrātu vidē.

 

 

*1911 Atrodu savu pasauli. Iemīlos. Dzeja, filozofija un vēl vairāk teātris. Maks Reinhards, mūsdienu teātra dibinātājs, “valda par jūsu ausīm”: klausies, klausies, klausies! Audekli un krāsotie balsti izmesti ārā. Trīs dimensijas. Padara skatuvi par reālu. Pārvērš pasauli par skatuvi. Kas ir realitāte? Apjukums.

*1913 Koledža. Tēvocis Germans Štaubs Vācijas izcilākais advokāts. Bet es ienīstu justīciju, negribu iet viņa pēdās. Studēt psiholoģiju? Blēņas. Es piekrītu. Psiholoģija Vundts nesakarīgu zilbju iekalšana. Apjukums.
Ir arī Freids. Viņa vārdos ir daudz jēgas; saskata seksa problēmu. Drīzāk studēju medicīnu (bez intereses) – tas atver durvis uz filozofiju, fizioloģiju. Dzīvē mazāk apjukuma; saskatu perspektīvas.

 

*1914 Pasaule eksplodē. Dzīve ierakumu agonijā. Bezjūtība. Dzīves briesmas un nāves briesmas. Apjukums.

“* “ Šīs teksts bija domāts grāmatas “Ego, bads un agresija” priekšvārdam. Tomēr nezināmu iemeslu dēļ grāmata tika izdota 1969.gadā izdevniecībā Rendomhauss bez šī teksta.

Uz augšu