Parakstīties jaunumiem pa e-pastu!
Piekrītu tam, ka mani personīgie dati tiks ievākti, apstrādāti un glābāti www.gestalt.lv mājaslapas sistēmā.

''Mīlestība ir vienīgā saprātīgā un apmierinošā atbilde cilvēka eksistences problēmai'' Ēriks FrommsTerapijas liecinieks

FRICS PERLZS
TERAPIJAS LIECINIEKSRGI 2. LĪMEŅA STUDENTES
JANAS GRUTKOVSKAS
DIPLOMDARBS
TULKOJUMS NO ANGĻU VALODASFRITZ PERLS
THE GESTALT APPROACH & EYE WITNESS TOTHERAPY

SCIENCE&BEHAVIOR BOOKS

1973

Redaktora priekšvārds

Frics Perlzs varētu iesākt šo nodaļu ar parasto brīdinājumu: „Geštalta terapija ir ārkārtīgi garlaicīga”. Daudzi viņa grupu dalībnieki sāka pierast pie terapijas, kas likās brīnums. Mēs jau esam pārstājuši brīnīties, ka cilvēki, kuri ir izmantojuši karsto krēslu, pēkšņi atbrīvojās no mokošajām spēlēm, ko viņi paši bija sev uztiepuši. Pēdējos gados Frics aizvien vairāk nogura no šīs spēles „Lurda brīnumos”, kas sāka pārvērsties sava veida trikos. Tas bija sākums turpinājumam.

Frics zināja, ka tagad viņam ir izveidojusies nopietnu skolnieku auditorija. Iecerēto grāmatu „Terapijas liecinieks” viņš gribēja sākt ar burtisku terapeitiskā darba filmu pierakstu. Viņš gribēja, lai skolnieki detalizēti ar tekstu rokās apgūtu šīs filmas. Viņš neuzskatīja savu darbu par noslēpumainu vai brīnumainu. Viņš uzskatīja, ka tad, ja mēs patiešām saprotam geštalta terapijas procesu, šie izolētie „brīnumi” iegūs savu pareizo kontekstu, un tas ļaus demistificēt Frica Perlza kultu.

Šī grāmata ir paredzēta, lai veicinātu nopietnu ievadapmācību. Ričards Bendlers izvēlējās fragmentus, kuri lielā mērā ir saprotami bez papildu komentāriem. Nākamajos izdevumos viņš piedāvās komplicētāka darba paraugus, sniedzot tiem Karla Hjūmistona, Virdžīnijas Satīras un citu terapeitu, kuri dzīvoja un strādāja kopā ar Frici Perlzu, paskaidrojumus.

Teksta apguve bez filmas ir saistīta ar acīmredzamiem ierobežojumiem. Frics piešķīra ļoti lielu nozīmi balss intonācijai un neverbālajai komunikācijai; to visu var redzēt un dzirdēt filmā, taču to ir grūti attēlot uz papīra. Tāpat būtiski ir laika izkropļojumi. Vārds „pauze” var nozīmēt kā divas sekundes, tā arī divas minūtes. Turklāt mēs lasām ievērojami ātrāk nekā runājam, līdz ar to sesiju pusstundas garumā var izlasīt piecās minūtēs. Visi minētie faktori var pastiprināt „acumirklīgas” terapijas ilūziju, kas ir pretrunā ar šī izdevuma galveno mērķi.

Roberts Spitcers, dr. med., izdevniecības „Science and Behavior Books” galvenais redaktors”.

GEŠTALTS DARBĪBĀ

Kas ir geštalts?
Geštalta terapijas ideja ir pārvērst papīra cilvēkus reālos cilvēkos.
Es zinu, ka tas ir ciets rieksts. Nav vienkārši atgriezt mūsdienu cilvēku dzīvē: palīdzēt, piemēram, dzimušam līderim realizēt savas spējas, vienlaikus nekļūstot par dumpinieku; palīdzēt cilvēkam iegūt savu centru, izlabot attīstības vienpusību. Visas šīs idejas prasa daudz, taču es uzskatu, ka tagad mēs varam to darīt. Mums nevajag gadiem, gadu desmitiem un gadsimtiem gulēt uz psihoanalītiskās kušetes bez jebkādām nozīmīgām izmaiņām…..

download pdf
Uz augšu